תשבץ אילוף קרקע (חלק 1)

רספקט: הקשר הראשוני עם הסוס קורה כשהגענו אל האורווה. לפני הקשר עדיף שנבדוק עם עצמנו אם מערכת הפעולות שעומדים אנו לבצע ברורה לנו ואם התסריט ברור.

מבחינת הציוד המתאים עלינו לבצע פעולת התארגנות מסודרת וכן לבדוק שמסלול התנועה שלנו ועמדת העבודה שלנו מסודרת ונקיה.

נפתח את השער של הסוס כדי פתח צר נעמוד ונסתכל על הסוס. במידה והסוס מתייחס אלינו, שפת גופו נינוחה והוא אינו מראה סימני אדישות או רוגז, ניגש אליו, נטפח על צווארו ונשמיע את מילת הקריאה ואהה (הרגע).

במידה והסוס אדיש או מאיים נעבור לעקרון הלחץ והרפיה, נלחץ בכל מקום בו לא רצוי לנו שיהיה ונרפה במקום שבו אנו רוצים שיעמוד. ברגע שנרגע, עומד רפוי ואוזניו או אוזנו האחת לכיווננו ניגש אליו נטפח קלות על צווארו ונרגיע בעזרת מילת הקריאה ואהה כששפת גופנו רפויה ונינוחה.

תפיסה: סוס שיודע להיתפס יעמוד במקומו ואף ירכין את ראשו לקראת ראשית הבית. עלינו להכניס אותו בצורה מקצועית מבלי להכאיב או להטריד את הסוס.

במידה והסוס מסרב להיתפס, בורח, מרים צווארו וראשו, אשליך עליו פלצור, לאסו, ואעבור מידית לעיקרון הלחץ והרפיה. הסוס מתחמק, הלאסו מתהדק, הסוס נשאר, טבעת החבל רפויה ונוחה. עלי לדחות את השימוש בזריקת הלאסו ככל שניתן ואבצע זאת רק במקרה שהסוס מתעקש להתחמק מתפיסה.

עלינו לזכור כל פעולה חיובית שהסוס מבצע, עלינו לפרגן לו או ע”י מילת הרגעה קולית או טפיחה על צווארו שתביע שביעות רצון.

 

הובלה לפנים: השלב שבא אחרי התפיסה הוא ההובלה לפנים.

שאיפתי היא שברגע שתתקבל הפקודה הסוס יצעד אחרי ללא מתח בחבל מבלי לעבור אותי, להיגרר אחרי או להתנגד.

תמיד אתחיל את התנועה לפנים דרך חצי פניה ימינה או שמאלה. עלינו לזכור שלסוס יכולת נעילה במרפקים, נעילה כזאת הוא יבצע בזמן מנוחה. הסוס יכול לישון בעמידה (זאת מתאפשרת לו בעזרת נעילת המפרקים)הוצאה משיווי משקל לצורך הובלה תשחרר את נעילת המפרקים ותעזור לסוס לנוע קדימה, רק אחרי שנוצרה תנועה, אתיישר ואתחיל לנוע בקו ישר.

הובלה נכונה היא הובלה שבה אפו של הסוס בקו הכתף שלי אינו דורך עלי ואינו מתרחק ממני.

במידה שארצה לתקן הובלה רשלנית אעבור להובלה במעגלים קטנים, הסוס יהיה עסוק בשמירת שיווי משקל ויאלץ להגיע למקום כדי למנוע מעצמו לחץ מהראשייה.

במידה והסוס קשה להובלה בגלל טעויות אילוף בעברו, אשתמש בציוד אילופי (ראשית מלחמה או שרשרת אילוף), כדי לשפר את יכולת ההובלה שלו, אולם כפי שאמרתי, אשתמש באמצעים אלה רק במקרה שנגמרו האופציות האחרות.

כמו כן עלי לציין שאדם לא מאומן במכשירי אילוף אלה יכול לגרום נזק חמור ועדיף שבעל מקצוע מיומן יעשה זאת.

רצוי לזכור שכל תרגול הובלה לסוס ירוק יתחיל מצד שמאל, צידו החזק של הסוס ורק יותר מאוחר אתחיל להשתמש בהפניות לימין.

 

הובלה לאחור: לאחר שהסוס נע אחרי בחופשיות וארצה לעצור אותו, עלי להסתובב 180 מעלות כשכתפי מקבילות, את היד הרחוקה ארים בתנועת עצור ואשמיע את מילת ההרגעה ואהה.

במידה והסוס עצר אוריד את ידי ואשמור על חבל רפוי. במידה ולא עצר אעבור לשימוש בעיקרון הלחץ והרפיה, אלחץ על חזהו בעזרת ידי המחזיקה את החבל, הלחץ הכפול על חזהו ועל גשר האף יעצור אותו.

לאחר שהסוס יודע לעצור מתנועה לפנים נעבור לתנועה לאחור.

ידי הקרובה אל הסוס מסמנת לכיוון החזה של הסוס, אשמיע לחץ קולי + תנועת גוף מכוונת וארפה את הלחץ ברגע שהסוס ייסוג לאחור. במידה שהסוס לא מבצע נעבור ללחץ והרפיה, לחץ בזמן חוסר ביצוע והרפיה מידית ברגע שנוצר ביצוע.

ברגע שהסוס מתנגד בצורה מיוחדת אעבור לאמצעי אילוף, אולם רק אדם מיומן רצוי שישתמש בהם.


חוות דובי – טיולי רכיבה על סוסים של חוות סוסים דובי בהרי רמות מנשה. ימי גיבוש לקבוצות עובדים, למשפחות, לילדים, לזוגות, טיולי סוסים ומגוון פעילויות בצפון.

Comments are closed.

Go Top