הפסיכולוגיה של הסוס (חלק 1)

כדי להצליח בתקשורת עם הסוס ללא עזרת מאלף עלינו ללמוד בעצמנו את עקרונות האילוף, ולצורך מטרה זאת עלינו להכיר היטב את הסוס, להתחיל את הלימוד מן הטבע ולהבין את התנהגותו כחית בר.

הקשר בין האדם לסוס נמשךכ5000- שנה.

פרק זמן זה אינו מספיק כדי לשנות תכונות בבעל חי ולכן כשהסיח נולד התנהגותו דומה יותר לחית בר מאשר לחיה מבויתת.

דבר ראשון ננסה ללמוד את התכונות הבסיסיות של הסוס, האינסטינקטים, וברגע שנבין את דרך חשיבותו ותגובתו נדע ממה עלינו להיזהר ואיך עלינו לנהוג בבואנו לתקשר איתו.

והרי הנקודות החשובות שיעזרו לנו להבין את התנהגות הסוס.

  1. חית עדר
  2. חיה של מקומות פתוחים
  3. חיה נטרפת
  4. הסוס אינו אגרסיבי
  5. ואינו טרטוריאלי
  6. חוש שמיעה מצוין
  7. חוש ריח מצוין
  8. ראיה בעייתית
  9. המוח מפוצל
  10. רב הסוסים שמאליים

 

נסביר את הנקודות הנ”ל:

1 חיית עדר

הסוס בטבע חי בעדרים, העדר מורכב בדרך כלל מזכר מנהיג (אולם בעדרים ללא זכר גם נקבה יכולה להיות מנהיגה),.מנקבות אמהות ומסייחים וסייחות בגילים שונים.

בעדר יש מנהיג אחד והיתר מונהגים.

המנהיג הוא בעל תכונות המקנות לו את המנהיגות: חזק, מהיר מנוסה כו’. אין אפשרות לשני מנהיגים להנהיג וכאשר אחד הצעירים טוען למנהיגות עליו להוכיח עצמו מול המנהיג, ניצח: ינהיג את העדר, יפסיד: יגורש. המנהיג אינו מנהיג המבסס מנהיגותו על פחד אלא על הערכה. בזכות אותם תכונות שציינו, עבודתו קשה ואחראית וכשלא יוכל לעמוד במשימה עקב בעיות גיל או בריאות, עברו לא יחשב לו, תחושת החום וההגנה שהעדר נותן לפרט היא שיוצרת את אינסטינקט העדריות, וסוס בודד בשטח מבוהל ומרגיש אבוד.

 

2 חייה נטרפת

אויביו של הסוס בטבע הם החתולים הגדולים אותם טורפים בעלי יכולת התקפה ממארב, הסוס צפוי בכל רגע להתקפה ולכן הוא חשדן ונמצא תמיד במצב של כוננות לבריחה. סיכויי ההישרדות היחידים שלו נובעים ממהירותו הרבה, יכולת התנתקות (פרידה) ובעיטה במקרה שאין בררה.

הטורפים יכולים להתחבא בסבך או לארוב לו על עץ בשטח.

3 חיה של מקומות פתוחים

תנועת הסוס בטבע מבוססת בדרך כלל על תנועה קדימה והחלפת כיוון דרך מסלול U. אין לו כמעט צורך להשתמש בתמרונים  מסובכים כמו רברס, תנועה הצידה, סיבובים על המקום. הסוס אינו משוכלל, ובתור שכזה, אפשרויות התמרון שלו בשטחים היותר מורכבים מוגבלת, והוא יכול להסתבך בכל מכשול , מעשה ידי אדם: בורות , עמודים, גדרות וכו’.

עלינו להרגיע את הסוס ולנטרל את פחדיו מפני הטורפים שלא נמצאים בסביבתנו.

עלינו לשכלל את ביצועיו ותמרוניו כדי שיוכל לנוע בצורה חופשית אחורה, הצידה וסיבובי ציר, ביצועים הנדרשים בסביבה שלנו.


חוות דובי – טיולי רכיבה על סוסים של חוות סוסים דובי בהרי רמות מנשה. ימי גיבוש לקבוצות עובדים, למשפחות, לילדים, לזוגות, טיולי סוסים ומגוון פעילויות בצפון.

Comments are closed.

Go Top