אילוף בסיסי

החתמה

כפי שאמרתי יכולים אנו לאלף את הסייח הצעיר כבר בימיו הראשונים.

תהליך אילוף שנעשה ב10- הימים הראשונים להולדתו של הסייח נקרא החתמה.

בתהליך ההחתמה אנו משווים את אופיו של הסייח מחיה בעלת אינסטינקטים עדריים, חיה פחדנית ולא משוכללת לבעל חיים שליו ורגוע, היודע להסתדר עם מנהיגותנו ועם הסביבה בא אנו חיים.

תהליך ההחתמה מתבצע בצורה זו:

 

א. נקשור את האם באחת מפינות המכלאה, עלינו להבין שבשלב הראשון תקשה עליה הפרידה ולכן צריך לקשור אותה לעמדה טובה ובטיחותית כדי שלא תפגע בעצמה.

ב. נתפוס את הסייח כשיד אחת בשורש הזנב ויד שניה מחבקת את הצוואר.

ג. הסייח ינסה לפרוץ ולברוח, אולם לאחר כמה ניסיונות יירגע ויתחיל  להתרגל לסיטואציה החדשה.

ד. האחיזה תהיה עוטפת בעדינות, אבל לא תכאיב.

ה. לאחר שהסייח יפסיק להתנגד נתחיל להניע אותו קדימה ואחורה, תוך הוצאה  משיווי משקל, נפסיק לאחר שהסייח יתרגל לבקשה זו.

ו. נניף את הסייח ונחזיק אותו באוויר, בתחילה ינסה להתנער ממצב זה אולם ברגע שירגיש שאין ביכולתו להשתמש ברגליו לצורך דחיפה יתרגל גם למצב זה.

ז. נשכיב את הסייח על הצד. הסייח ינסה לקום אולם ברגע שיגיע למסקנה, שאין ביכולתו, יעזוב עצמו, מה עוד שיגיע למסקנה שאין שום כאב בשכיבה.

ח. נתחיל לנגוע בו בכל חלקי הגוף, הנגיעות יהיו נעימות ובקצב אחיד, כמו קצב תקתוק שעון, דרך שגרת הנגיעות תבוא ההתרגלות.

  כשיהיה במצב שכיבה נקפיד לעבור בטפיחות קלות גם על המקומות היותר מוצנעים בגופו, נחיריים, אוזניים, פה, פי הטבעת, בטן תחתונה וגם שם ניצור התרגלות. לאחר שנראה שהסייח התרגל והמצב מתחיל להיות נעים לו  נהפוך אותו לצד השני ונחזור על כל הפעולות שנית.

ט. במצב שכיבה ניקח כל אחת מטלפיו לניקוי ונחקה את דפיקות המפרזל בעזרת פטיש קטן, נפסיק פעולה זאת ברגע שהסייח יפסיק להתנגד ויתן רגליו לפעולה.

י. מכאן נעבור לחיקוי כל פעולות הרופא: מד חום בפי הטבעת, הכנסת אצבע לתוך הנחיר עד שיתרגל, כדי להכין אותו לאפשרות של הכנסת זונדה (דיקורית) במקרה של סתימת מעיים,. נכניס אצבע לתוך אוזנו למקרה שנצטרך לטפל בדלקת אוזניים.

 נגיע לכל פינות הלוע כדי שיתרגל לתת לטפל לו בשיניים.

יא. לאחר שעברנו על כל גופו של הסייח עם ידנו, נתחיל להרגיל אותו למגע שמיכה, חבל, ניילון ועוד דברים שהוא עלול להיפגש בעתיד.

יב. נעמיד אותו על רגליו ונלביש לו ראשית בית. נשחרר אותו לנוח מעט ונתפוס אותו מחדש.

יג. נחבר חבל הולכה לראשית הבית ובעזרת תמיכה קלה מאחורה נתחיל להוליכו בעזרת החבל, בהתחלה יתנגד הסייח מלבוא ללחץ ואף יאיים להתהפך אחורנית, בעזרת היד החופשית נמנע ממנו ע”י גמירה מלבצע ניסיון זה, ונמשיך ללמדו להישמע ללחץ החבל. לאחר כמה ניסיונות התנגדות יתחיל הסייח להשתחרר ויתחיל לפסוע אחרינו ולשמור על חבל רפוי.

יד. לאחר שהסייח יתרגל להובלה לפני נתחיל ללמדו תנועה לאחור. נלחץ קלות על בית החזה שלו וכשייכנע וילך אחורה נרפה, כך נעשה כמה פעמים עד שהסייח ילמד את הקוד ויתרגל אליו.

טו. נחפש עמדת קשירה בטיחותית ונקשור אליה את הסייח. בתחילה לא נבצע קשירה סופית אלא נחזיק את עודף החבל ביד שהוא מלופף סביב מוקד הקשירה.

 לאחר שהסייח יפסיק למתוח לאחור וילמד לעמוד בסבלנות מול מוקד הקשירה כשהחבל רפוי, נתחיל ללמדו לנוע מצד לצד כשרגליו הקדמיות משמשות כציר. לאחר שיתרגל להחלפות כיוון אלה נתיר אותו ונתחיל לתרגל את כל הפעולות ברצף.

 נוריד את הראשייה, נשחרר את הסייח ואז נתפוס אותו מחדש, נשים לו את ראשית הבית, נתרגל אותו בהובלה לפנים ולאחור, נתקרב לעמדת הקשירה ונשאיר אותו קשור לכמה דקות.

טז. לאחר שהסייח עומד קשור בסבלנות נתחיל להבריש אותו בעזרת כלי הניקוי, נחזור על פעולה זאת משני צידיו כאילו היה סוס בוגר. במצב עמידה נרים את רגליו לניקוי ונחזור על פעולות אלה עד שנחוש בהתרגלות מוחלטת.

יז. ניקח שמיכה קטנה, או שק יוטה ונתחיל לעבור על כל חלקי גופו עד שנרגיש שהוא אדיש לגמרי לשמיכה.

יח. אפשר להדק חבל באזור שבעתיד תהיה חגורת הבטן ונעשה זאת מספיק פעמים עד שהסייח יתרגל גם לפעולה זאת.

 

עלי לציין שעל אף שבתחומים מסוימים בספורט הרכיבה הייתה התנגדות להחתמה בראשית דרכה בטענה שההחתמה מבטלת אגרסיביות ספורטיבית, כמו שנדרש לסוס המרוץ והקפיצות, הופרחה טענה זו לאחר מחקרים.  ישנם סוסי ספורט מנצחים  על המסלול ובמסלול הקפיצות שעברו החתמה  שלא פגעה באופים הספורטיבי.

את ההחתמה רצוי שיבצע אדם עם ניסיון משום שהנקודה החשובה היא לזהות מתי נוצרה התרגלות!

במידה ולא נעשה את הפעולות בפרקי הזמן המתאימים ולא נעביר את החוויות עד שנוצרה התרגלות סופית, המלאכה לא מושלמת והסייח רק מאולף למחצה. מה עוד שבמידה שההחתמה לא בוצעה בצורה מקצועית יש ביכולתנו ליצור נזק (טראומה) גם נפשי וגם רוחני.

לסיכום

בתהליך ההחתמה אנו מנצלים את משקלו הקל של הסייח וחוסר יכולתו להתנתק מאיתנו, כדי להעביר אותו חוויות שונות ומהעברת החוויה אנו עוברים להתרגלות. עלינו לדעת מתי הושגה התרגלות דרך צפייה בשפת הגוף של הסיח, אוזניו, נחיריו, לסתותיו – יספרו לנו על המצב הנפשי בו הוא נמצא.

תהליך החתמה מלא נמשך בסביבות כ3- שעות ובמשך זמן זה עלינו להעביר את מקסימום החוויות האפשריות אליהן צריך הסייח להתרגל כדי להפכו מחית בר לחיה מבויתת בסביבתנו.

במידה שנוצרה התרגלות אין צורך לחזור יום יום על הפעולות, אפשר לשחרר את הסייח במרעה ולפוגשו מחדש שיתקרב למועד האילוף לרכיבה.

 


חוות דובי – טיולי רכיבה על סוסים של חוות סוסים דובי בהרי רמות מנשה. ימי גיבוש לקבוצות עובדים, למשפחות, לילדים, לזוגות, טיולי סוסים ומגוון פעילויות בצפון.

Comments are closed.

Go Top